Kutyk cspizleti diszplzija - j megkzeltsben
A cspizleti diszplzia a kutyk leggyakoribb rkletes betegsge. Mintegy 40%-ukat rinti. Minden fajtn elfordul, de legtbbszr a kzepes s a nagytest kutykon mutatkozik meg klinikai tnetekben. rkletes s fejldsi rendellenessg. Kizrlag olyan llatok betegednek meg, amelyek rkltk a betegsget. Ezrt ha kizrjuk a tenysztsbl a betegsget hordoz kutykat, lehetv vlik az n. szelekcis mentests. Fejldsi rendellenessg, mert szletskor nem ll fenn, hanem ksbb alakul ki. A betegsg kezdetn, nhny hetes korban a cspizletben az izleti nedv felszaporodsa szlelhet, amit az izleti tok s az egsz izlet ellazulsa kvet. Ez a folyamat 16 hetes letkorra lezajlik. Az izlet lazasga a cspizleti diszplzia legfontosabb, rkletes rizikfaktora. Minl lazbb az izlet, annl valsznbb, hogy a mozgs kzben pontatlanul rintkez izleti felleteken fokozott terhels lp fel. Ez gyulladsos-elfajulsos elvltozsokhoz vezet. Az izletet alkot csontok eldeformldnak, a csontfelszvdsok s a csontlerakdsok kvetkeztben krosan tplnek. A folyamat az izlet lazasgnak mrtktl s a hajlamost tnyezktl (tplls, mozgats) fggen krostja a cspizletet s tbbnyire hnapok, vagy vek mltn vezet a hagyomnyos rntgenvizsglati eljrssal kimutathat csontelvltozsok kialakulshoz.
A klinikai tnetek alapjn a betegsgnek tbb formjt klntjk el. A heveny formval ritkn tallkozunk. Ez viszonylag korn, 5-12 hnapos kor kztt jelentkezik s feltn klinikai tnetekkel, slyos mozgszavarral jr. Az idlt forma gyakrabban, de ksbb alakul ki s vltozatos tnetekkel jr. Sntasg lp fel az egyik, vagy mindkt htuls vgtagon. Fradkonysg, cskkent terhelhetsg, kisebb munkabrs, szokatlan jrs s testtarts (csapott far) mutatkozik. Az llat fjdalmat jelez s ellenkezik felkels, lpcsmszs, vagy a htuls vgtagok passzv mozgatsa sorn. A futs nylvgta szerv vlik. Vgl a comb s a medence izomzata elvkonyodik, kiemelkednek a combcsontok nagyforgati, n az azok kztti tvolsg. Nha kattans is hallhat jrs kzben. Ez a betegsg nagyon sok kutynak okoz szenvedst, munkakptelensget, tulajdonosaiknak pedig jelents kiadsokat. A diszplzia klinikailag tnetmentes, mozgszavarral nem jr formja szintn veszlyes, mert ezek az llatok - akrcsak a klinikai tnetekben ksn jelentkez esetek - gyakran feldertetlenek maradnak s tenysztsre kerlnek, trktve utdaikra a betegsget.
A megbetegedett kutyk eltr mdon reaglnak a cspizletben kialakult elvltozsokra. Mg az rzkeny egyedek az enyhe elvltozsokat is slyos sntasggal jelzik, addig a kevsb rzkenyek mg az izletet slyosan roncsol folyamat esetn sem mutatnak klinikai tneteket. Radsul ms megbetegedsek is okozhatnak hasonl mozgszavart. Ma mr ezrt kztudott, hogy a cspizleti diszplzia biztos megllaptsa, vagy kizrsa nem lehetsges rntgenvizsglat nlkl!
A jelenleg hasznlt, nyjtott cspj belltssal vgzett rntgenvizsglati eljrs j kpet ad a cspizlet megbetegedst ksr csontelvltozsokrl. Ezzel a mdszerrel azonban a lass krfejlds miatt csak 24 hnapos kor utn lehet biztosan kizrni a cspizleti diszplzia fennllst. A felvtelek elbrlsnak egyik legfontosabb szempontja a Norberg-fle szg vizsglata, amely az izlet lazasgt hivatott szmszeren kifejezni. Azonban a combcsont htranyjtsa s befordtsa miatt az izleti tok megcsavarodik, az izlet lazasga 2-11-szer kisebb lesz a rntgenfelvtelen, mint amekkora valjban, a kutya ll helyzetben!
Ebbl kiindulva elszr egy magyar llatorvos, Dr. Sgi Lszl ksrelte meg egy a kutykat ll helyzetben rgzt kaloda segtsgvel javtani az eljrson. Kutatsait pnz hinyban nem tudta kiterjeszteni. 1983-tl Dr. Gail Smith s munkatrsai ltal a Pennsylvaniai Egyetemen (USA) megkezdett, egy vtizedes kutatmunka eredmnyeknt kidolgoztk az n. PennHIP mdszert. Ennek sorn hrom rntgenfelvtelt ksztnk a kutyrl. Ez nem krostja az llat egszsgt. Egy felvtel a hagyomnyos, nyjtott cspj, a msik kett pedig ll helyzet belltssal kszl. Ez utbbiak kzl az els az n. sszenyomatsi felvtel. A combcsont fejt a medencecsont izleti vpjnak mlybe nyomva lehetv vlik az izleti felletek illeszkedsnek, konvergencijnak vizsglata. Az egszsges llatoknl az izleti vpa szeglye ltal kpzett krv s a combcsont fejnek krve egymssal megegyez kzppont kr rajzolhat. A msik ll helyzet felvtel az n. eltrtsi (disztrakcis vagy lazasgi) felvtel. Egy erre a clra kifejlesztett berendezs segtsgvel a cspizletnl oldalirnyban rtalmatlan ervel sztfesztjk a combcsontokat, vagyis az izleti vpa s a combcsontfejek eltvoltsval a cspizletet az elrhet leglazbb pozciba hozzuk. Az sszenyomatsi s az eltrtsi felvtel sorn a combcsont feje kr rajzolhat kt krv kzppontja eltr egymstl. Ez pontosan mrhet. A kt felvtelen kapott kzppontok elmozdulsa alapjn hatrozzuk meg az izlet lazasgi indext. Ennek rtke minl kisebb, annl feszesebb, minl nagyobb, annl lazbb a cspizlet. A szmszer kifejezsmd lehetv teszi, hogy ne "megfelelt" s "nem megfelelt" kategrikban gondolkozzunk, hanem a fajtra jellemz rtkekhez viszonytsuk a vizsglt egyedet. Tbb, mint 20000 kutya vizsglata sorn a mrt legjobb rtk 0,07, a legrosszabb 1,19, az tlag pedig 0,52 volt. A 16 hetes korban 0,2-es rtknl jobb kutyknl soha, a 0,7-es rtknl rosszabb esetekbl pedig mindig cspizleti diszplzia alakult ki. A kett kztt a lazasg mrtke mellett a tartsi s a takarmnyozs krlmnyei hatrozzk meg a betegsg kialakulsnak valsznsgt s slyossgt.
A hagyomnyos, nyjtott cspj belltssal s az j, a cspizlet lazasgt vizsgl eljrs kztti klnbsgeket egy gyakorlati pldn is bemutatjuk (ha rdekli, kattintson a bal oldali linkre).
A cspizlet lazasgnak megllaptsn alapul eljrs megbzhatsgt tbb fggetlen, nemzetkzi vizsglat, valamint az Egyeslt llamokban nagyszm eredmny is igazolta mr. Ez a mdszer fellmlja a rgit pontossgban s ismtelhetsgben. A 16 hetes korban kapott lazasgi index gyakorlatilag megegyezik a ktves korban mrhetvel. Eredmnynek rklhetsge jobb, mint a tbbi vizsglati eljrs, vagyis ha a szlk lazasgi indexe 0,5, akkor utdaik csekly mrtkben tr el ettl, mg a hagyomnyos eljrssal kt “enyhe” minsts egyed klyke a felnevels krlmnyeitl fggen lehet “kzepes”, de “mentes” is. Ez utbbi esetben az egszsgesnek tlt llat tovbbrktheti a betegsget. A gyakorlatban nagyon jelents, hogy a fiatal llatokon a lazasg, vagyis a cspizleti diszplzia legfontosabb rizikfaktornak vizsglata minden eddig ismert mdszernl pontosabban jelzi elre a megbetegeds kialakulsnak valsznsgt. Segtsgvel a betegsgre val hajlamot rklt llatok mr fiatalon kiemelhetek a tenyszetekbl, az ilyen llatok munkakutyaknt trtn felnevelse s fradsgos kikpzse elkerlhet. Idben felismerve a veszlyt a laza cspizlet klykk esetben megfelel tartsi s takarmnyozsi krlmnyek biztostsval a betegsg slyosbodsa mrskelhet. Felntt llatok esetben a lazasg vizsglata a diagnosztikai vizsglat pontossgt nveli. Nem csak annak megllaptsra alkalmas, hogy kialakultak-e a csontelvltozsok, hanem arra is, hogy a kutya rkti-e a betegsg legfontosabb rizikfaktort, az izlet lazasgt? Ezrt segtsgvel gyorsabb mentests rhet el.
A vizsglat elvgzsre brmikor sor kerlhet. Leginkbb a 16 hetestl a hrom ves letkort javasoljuk. Felntt, 24 hnaposnl idsebb llatok esetben praktikusan egybekthet a nyjtott cspizleti felvtel Fggetlen Diszplzia Bizottsg minst brlatval.
Dr. Csiks Kroly |