Sziasztok ezek a nmetjuhsz lersai
Vitathatatlanul a kutyk kirlya, a sokoldal nmet juhszkutya tbbet tett az emberisgrt, mint brmelyik msik fajta. Eredeti birkaterel szerepe mellett kiemelked rz-vd kutya, rendr s katonai kutya, nyomkvet, kbtszer-feldert, vakvezet, ment- s hegyi mentkutya. Mindemellett a nmet juhszkutya kitn trsllat. Mg bizonyos tartzkodssal fogadja az idegeneket, fellmlhatatlanul ragaszkodik a gazdjhoz s csaldjhoz. Trelmes s tolerns a gyerekekkel. Alapvet fontossg, hogy a nmet juhszkutya rezze, hogy feladata van. Kiemelked intelligencijt ki kell hasznlni, nevelni kell, vagy tevkenyen be kell vonni a csaldi programokba.
A nmet juhszkutya tenyszts napjainkban
Beszlgets Szegvri Ferenccel az MNJK elnkvel
A klnbz kutyafajtkat annak idejn meghatrozott feladatok elvgzsre alaktottk ki, gy minden kllemi tnyeznek gyakorlati funkcija is volt. A yorkshire terrier sem vletlenl lett ilyen kicsi, hiszen szegny munksok kutyjaknt nem fogyaszthatott sokat, s a bnyba sem lett volna clszerû egy bernthegyi mretû jszgot letuszkolni, hogy ugatsval jelezze a sjtlg-veszlyt. Ugyangy a bullmasztiff hatalmas teste is adott clt szolglt, hogy a kutya lednthesse s fogva tarthassa a vadorzt a vadr megrkeztig, de mgsem lehetett korltlan sly, hiszen akkor nem tudta volna utolrni a meneklt. A trsadalmi, gazdasgi vltozsok a kutyafajtk szerept, st olykor magukat a kutyafajtkat is megvltoztattk, illetve az emberi gyarlsg s a pnzszerzsnek a tenysztsben jtszott jelents szerepe rvn a legtbb munkakutyafajta kettvlt, killtsi- s munkatpusra. Se szeri, se szma a fcnra kzmbs csodaszp retrievereknek vagy a fls s agresszv dobermannoknak. Napjainkban termszetesen egyre kevesebb embernek van szksge pldul vadszkutykra, a kutya elssorban mr „csak” trsunk a mindennapokban. De lehet-e az ember legjobb bartja egy gyenge idegzetû, rkletes betegsgektl szenved ngylb?
A nmet juhszkutyt, anno tbb mint szz ve, igen cltudatosan alaktottk kivl munkakutyv. „A juhszkutya-tenyszts munkakutya-tenyszts, s mindig is annak kell maradnia, klnben tbb mr nem juhszkutya-tenyszts,” mondta Max von Stephanitz, akinek a vilg a nmet juhszkutyt ksznheti. Ennek ellenre ebben a fajtban is vilgosan megfigyelhet az n. killtsi- s munkavonalakhoz tartoz kutyk eltr klleme, amely mg a laikus szmra is szembetûn. A ltszlag megoldhatatlan problmt okoz folyamat valamikor a nyolcvanas vek elejn kezddtt, de megrtshez korbbra kell visszamennnk a fajta trtnetben.
Egy adott kutyafajtt kialakulsakor hasonl tpus emberek csoportja lmodta meg, gy az tbbek kztt valamely szubjektum kivetlse; mst ignyelnek kutyiktl a csivava-tartk, mint mondjuk a rottweilert kedvelk. Amg egy fajtt ugyanolyan karakterû emberek kezelnek, mint akik ltrehoztk, az nem, vagy csak kismrtkben vltozik. Ezen kvl a trtnelmi kor is meghatroz. A nmet juhszkutya esetben megvltoztak, lazultak a trsadalmi elvrrok, illetve cskkent a gyapj irnti kereslet, gy a hatalmas birkanyjak is eltûntek, ezzel prhuzamosan viszont ntt a szolglati kutyk irnti igny. Ezek a kutyk azonban a tenyszts szmra elvesztek, hiszen a klykk szocializlsa igazn csak „kiszemben” megy, hiba prblkozik tenysztssel a rendrsg vagy a katonasg. Teht a nmet juhszkutya-llomny termszetes, juhsz melletti szelekcis krlmnyei megszûntek. Pedig ez a krnyezet hozta ltre a vilg legintelligensebb kutyafajtit, a juhszkutykat. Gondoljunk csak bele, a femls, vagyis az ember, nvnyevket riztet egy hsev ragadozval! Eme ellentmonds kezelshez nagyon rtelmes lnyre van szksg: a kutyra.
A nmet juhszkutya anyaorszgbeli egyeslete, az SV vezetsge tisztban volt vele, hogy nem csak a „hardware-rel”, a kutya kllemvel kell foglalkozni, hanem a „software-t” is fejleszteni kell. A hromfzis munkavizsgkkal s versenyekkel ugyanazt a mentlis szintet lehet fenntartani, mint a nyjak melletti munkval. A nmet juhszkutya karakteres, nll llny, mgis alrendeli magt az embernek. De nem vgrehajt, hanem egyttmûkd trsa gazdjnak, azzal ktszemlyes falkt alkotva. Idegrendszere egy Forma-1-es versenyauthoz hasonlthat, mely pillanatok alatt felgyorsul, de ugyanolyan gyorsan le is tud fkezni. A nmet juhszkutya igen gyorsan ingerleti llapotba kerl, de hamar meg is nyugszik. Az rz-vd munkhoz pedig nyugodt, terhelhet kutya kell. Ms fajtk esetleg knnyen felprgnek, de aztn alig lehet ket „lelltani”.
A tenysztsnek arrl kellene szlnia, hogy olyan klykk szlessenek, melyek sei genercikon keresztl megfeleltek a nyjak melletti munkt helyettest vizsgknak s vizsglatoknak. Mindezrt a tenysztsi szervezet felels, mely a klnbz vizsgkat s egszsggyi szûrseket elvgzi illetve elvgezteti a tenysztkkel. A nmet egyeslet, az SV, s ennek megfelelen a hazai MNJK klnbz vizsgkkal teszteli a kutyk kikpezhetsgt. A legalapvetbb ilyen „szûr” az engedelmes vizsga. A kitartsprbn 20 kilmtert kell futnia a kutynak, majd engedelmessgi feladatokat vgrehajtania. A tenyszkilltsokon a hivatalos fajtalershoz (standard) mrik a kutyk kllemt, de egyben viselkedsket is vizsgljk. A br, vagyis az llat szmra ismeretlen ember alaposan ttapogatja, esetleg egy mappval az asztalra csap, st azt is megfigyelik, lvshangra hogyan reagl a kutya. Mindezek mellett egszsggyi vizsglatok is ktelezek, pldul a cspzlet-rntgen, melynek eredmnytl is fgg egy kutya tenyszthetsge. A nmet juhszkutya-llomny „szûrinek” koronja a Krung, azaz a tenyszszemle. Haznkban is vannak krungmesterek, akik egy adott krzet tenyszllomnyt kezelik. Munkjukat a begyûjttt eredmnyek statisztiki is segtik, gy javaslatot tehetnek, melyik kutyt kivel rdemes proztatni.
Az vente megrendezett Bundessiegerzuchtschau-n tbb ezer kutya vonul fel, gy a kvlll is kpet alkothat arrl, holt tart az anyaorszg tenysztse. A ltszm tredkt alkot kivlasztott kitûn kutyk meghatroz szerepet jtszanak a tenysztsben, a kanok a killtst kveten pillanatok alatt keresett apallatokk vlnak.
Krlbell a nyolcvanas vek elejtl a nmet juhszkutya tenysztsben is egyre meghatrozbb szerepet kezdett jtszani a pnz.
A brk szerepe hatalmas, a Siegerschau risi felelssg s lehetsg is egyben. A nyolcvanas vek elejtl fokozatosan az utbbi kezdett dominlni. A folyamat sorn egy divatirnyzat vlt meghatrozv. Elkezdtk a rajzos, fekete httakars, inkbb cser sznû egyedeket favorizlni, az egyb sznû pldnyok pedig httrbe szorultak. A kllemkilltsok felszness vltak, ehhez jrultak mg a csak papron letett munkavizsgk s a hamis trzsknyvek (melyekre napjainkban egyrtelmûen fny derl a ktelez DNS-vizsglatoknak ksznheten.) Egyre csak szlettek a rajzos klykk, melyek mr nem mentek t minden ktelez szûrn, gy nem volt nehz szp egyedeket produklni. Azoknak viszont, akik ragaszkodtak a kllem- s jellemvizsglatok lelkiismeretes betartshoz, sokkal nehezebb dolguk volt, hiszen nemcsak j kllemû, de kiegyenslyozott, terhelhet nmet juhszkutykat akartak tenyszteni. Lassan kt, kllemben eltr tpus kezdett kialakulni a fajtn bell.
A fajta eredeti rtkeit veszlyeztet tendencira szerencsre felfigyelt az SV jelenlegi vezetsge, s megtette a szksges lpseket. 1999 jliusa ta pldul ktelez az egyedek DNS-vizsglata, illetve bevezettk az „Universalsieger” cmet, melyet csak az a kutya kaphat meg, mely eredmnyesen szerepel a Bundessiegerschau-n s a Bundessiegerprfung-on egyarnt. (Utbbi a legmagasabb szintû, hromfzis munkakutya-bajnoksg Nmetorszgban. A szerk.) Az intzkedsek fokozatos hatst mutatja, hogy a Siegerschau-n tavaly egy ordas kan mr msodik tudott lenni. Azonban, ahogy Hermann Martin fogalmazott, az SV egy hatalmas haj, mely nem kpes gyors fordulatra… Hogy lass, de hatrozottra igen, azt majd a jv dnti el.
Eifert Anna
Az SV munkjnak egyik jelents s felelssgteljes rsze a brk kpzse. Akr, kllem-, akr teljestmnybr szeretne valaki lenni, hossz s fradtsgos utat kell megtennie. A brjelltekkel szembeni elvrsok nagyon magasak, s nem vletlenl: a fajta kllemi s kpessgbeli fejldse csak akkor biztostott, ha a teljestmny illetve a kllem szempontok megtlse szigoran az Egyeslet ltal elrt szempontok alapjn trtnik.
A standard s a vizsgaszablyzatok alapos ismerete mellett a brjellteknek gyakorlati tudsukrl is tansgot kell tennik. Aki pldul SV kllembr (SV-Zuchtrichter) szeretne lenni, annak az albbi kvetelmnyeknek kell megfelelnie: • legalbb 30 ves letkor • legalbb tves SV-tagsg • aktv tenyszt- s killti mlt • 10 alom a tulajdonban lv kennelbl • 10 tenyszszemlzett (Krung) kutya 5 klnbz alombl • felelssgteljes munka az SV helyi csoportjaiban • eredmnyes rszvtel a leend kllembrknak szervezett szeminriumon • kikpzi tevkenysg; eredmnyesen levizsgztatott kutyk |
A nmet juhszkutya kialakulshoz s fejldshez az SV egy olyan kampnya is hozzjrult, mely az egyeslet alakulsakor mg szinte ismeretlen metdust alkalmazott: marketing-fogsokat egy kutyafajtrt. Ezltal tudta a fajta sokoldal kpessgeit bizonytani s j funkcikat tvllalni.
Nem knnyû feladat! Mihez kezdjnk egy munkanlkliv vlt munkakutyval? A birkanyjak szma egyre cskkent, s ezzel prhuzamosan tûntek el a nyjak melll a juhszkutyk is. Ez az ppen csak ltrehozott s stabilizlt j fajtt egyenesen a kihals veszlyvel fenyegette. Klnsen Stephanitzot, a fajta atyjt knozta az az eshetsg, hogy ezek az egszsgesen magabiztos llatok a trsadalom tlagos portkiv vlnak.
Az SV-nak azonban sikerlt mindezt megelznie olyan mdszerekkel, melyek a mai modern marketingben egy j, ismeretlen r piaci bevezetsnek felelnek meg. Az Egyeslet minden olyan helyen reklmozta a nmet juhszkutyt, ahol az valamilyen feladat elltsra kpes lehetett: a rendrsgnl, katonasgnl, klnbz hivatalokban, st mg az llami vastnl is. Stephanitz mg a vadszokat is meg akarta nyerni szeretett fajtjnak. Sajnlkozva jegyezte meg, hogy egyes vadszok mr eddig is juhszkutykkal dolgoztak, de csak titokban, nehogy kollgik eltt nevetsgess vljanak. Egybknt maga az oldenburgi nagyherceg s Eitel Friedrich porosz herceg is nmet juhszkutykkal vadszott.
Az Egyeslet munkjnak ksznheten egyre szlesebb vlt a fajta kpessgeinek trhza a nagykznsg szmra is. Az SV mg az szaki-tenger rkszai krben is reklmozta a fajtt, dcsrte kivl szimatt s tjkozdkpessgt. A kutyk nemcsak a rkkal megrakott kocsikat hztk a part mentn, hanem jszaka is megtalltk a hazavezet utat.
A nmet juhszkutyrt folytatott kampny tragikus mdon mg eredmnyesebb vlt az I. Vilghbor utn. Katonk ezrei tallkoztak a fajtval a hborban, mint zenetvv, szanitc s jelzkutya, st mg a tvbeszl kbelek fektetsnl is segdkeztek nmet juhszkutyk.
A hbor utn pedig a harcokban megvakult veternokat segtettk mint kivl vakvezet kutyk. Azltal, hogy az SV a kihalstl akarta megvdeni a fajtt, egy mindenes tehetsggel ajndkozta meg a vilgot. |
Lersa: Tetszets megjelens, enyhn megnylt test, erteljes, izmos kutya. Feje k alak. Orrtkre fekete. Fogai nagyok, harapsa ollszer. Szeme kiss keleties metszs, sttbarna szn. Fle felll. Nyaka izmos lebernyeg nlkli. Trzse tglalap alak, hta egyenes, izmos, gyka szles s feszes, fara hossz, enyhn lejts, mellkasa mly, hasa mrskelten felhzott. Vgtagjai egyenesek, prhuzamosak. Csnk al r farka lelg. Szrzete sima, flhossz; a fejn s a lbai ells felletn rvid, sr. Szne fekete rajzos, ordas vagy fekete. Eredete: Nmet fajta. Valamikor a 17. szzadban alakulhatott ki az nmet juhszkutybl s klnfle psztorkutykbl. Korszer tpusa 1884-re vlt vglegess. Eredeti neve: Deutscher Schferhund. Tulajdonsgai: Intelligens, btor, hsges. Alkalmazsa: Eredetileg minden bizonnyal nyjrz kutya volt. Mindenfajta rz-vd munkra, vakvezetsre, hegyi mentsre, kbtszer-keressre egyarnt alkalmas. Profil: mindenes munkakutya. Marmagassg: kan 60-65 cm, szuka 55-60 cm. Testtmeg: 25-40 kg. Tpllkigny: 1700-1800 g/nap. Alomszm: 6-10 klyk. Vrhat lettartam: 10-15 v.
Viselkeds, tulajdonsgai :Intelligens, btor, hsges, megvesztegethetetlen. Eleven, mgis nyugodt, kellemes trs. Olyan tulajdonsg-egyttest egyest magban, ami a legtbb fajtban csak sztszrtan tallhat. Erteles, mint a bernthegyi, de annak lomhasga, nehzkessge nlkl. A nmetjuhsz "egyemberes" kutya, nem "mindenki", s nem "akrki" kutyja. Kezdemnyezkpessge s munkakedve nagy, akr a j psztorkuty. Szaglsa, hallsa egszen rendkvli, gyakran fejlettebb, mint ms kutyk.
Hasznlhatsga : J tulajdonsgainak bmulatra mlt sszekapcsoldsa teszi lehetv, hogy a nmet juhszkutya - s csakis ez - egyidejleg lehessen vakvezet-, ment-, testr s psztorkutya a legnpszerbb, legtbbre rtkelt, legsokoldalbban hasznlt eb vilgszerte. Pontos ltszmt nehz megbecslni, tbb milli pldnyrl beszlnek. Haznkban is magasan a legnpszerbb fajta, egy-egy vben tlagosan 6000 nmet juhszklyk szletik.
Intelligencia, jellem : Magas, gyorsan megrt tbb mint egy tucat parancsot, ezrt filmekben is nagyon kedvelt (pl.: Rex felgyel). Jelleme: Megbzhat, nem alamuszi, s lett is kpes kockztatni a gazdjrt.
Nmet juhsz |
 |
Sok embertl hallani mg napjainkban is, amikor a fajtrl beszlnek, hogy egyszeren csak farkaskutynak emlegetik. A prhuzam pedig nmagt adja, valban flfedezhetk a nmet juhszkutyn a farkas klasszikus anatmiai formi, noha - az evolcis rokonsgot kivve - nincs kzvetlen kzk egymshoz. Tny az, hogy - mint neve is jelzi- Nmetorszgbl szrmazik
|
A fajta trtnete, kialakulsa
Max vom Stephanitz lovaskapitny lmodott meg a mlt szzadban egy nemzeti kutyafajtt, ami olyan kls- s bels tulajdonsgokkal rendelkezik, melyek a legszlesebb kr alkalmazst tettk volna lehetv. A kls minta pedig adott volt: a farkas, melynek megjelense, anatmiai felptse vmillik alatt tkletesedett s nyerte el azt a formt, ami a legjobban megfelelt letbenmaradshoz, illetve fennmaradshoz.
Az eredetileg nyjak rzsre hasznlt nmet juhszkutyk az els vilghborban is hatalmas szerepet vllaltak. Kzel 9 milli ember halt meg 1914 s 1918 kztt. A hbor ldozatul esett kutykrl nincsenek tfog adatok, de azt tudjuk, hogy a nmet csapatok oldaln 7 000 kutya halt hsi hallt, szinte kizrlag nmet juhszkutyk.
|
 |
E fajtnak sokszn a mltja, de ez a sokoldal egyben a nmet juhszkutya jelene, s minden bizonnyal jvje is. Tkletes csaldi kutyaknt, eredmnyes sportkutyaknt vagy ppen, mint lavina-, ment- (lsd a magyar Mancsot!), vakvezet- vagy kbt-szerkeres kutyaknt szolglja az embert. Minden olyan terleten ott van, ahol csak elkpzelhet egy ngylb segtsge. |
Univerzlis trs! rtelmes tekintete, hsge, harmonikus testfelptse, rz-vd kszsge, temperamentuma, sokoldal alkalmazhatsga rvn az ember idelis segttrsa. Ezen tulajdonsgai teszik lehetv, hogy akr mint csaldtag, sporttrs vagy szolglati kutya, az ember bartjaknt s segttrsaknt jelenjen meg. Mint rendri, mint kbtszer-keres, mint lavinakutat, vagy mint katasztrfa kutatkutya is bizonytotta hihetetlen sokuldalsgt. |
 |
 |
Szne: leggyakoribb a fekete ht, srga vgtagokkal, tovbb lehet ordas s egyszn fekete. Marmagassga: 60-65 cm (kan), 55-60cm (szuka). Slya: 25-35 kg. A kutyafajtk j tulajdonsgainak bmulatos kohja. Taln ez az oka, hogy ma a vilg egyik legjobban elterjedt fajtakutyjrl beszlhetnk.
|
Npszersge- taln a tlzott szaportsnak ksznheten- manapsg cskkent, de ez mg a fajta elnyre is vlt, hiszen a gyengbb, rosszabb tulajdonsg kutyk nem kerltek tovbbtenysztsre s gy taln faj is visszanyerheti rgi fnyt. |
Copyright © 1998-2001 Kutya Szvetsg - Minden jog fenntartva. | |