A felels llattarts ht aranyszablya
Felelssg
Csak akkor vegynk magunkhoz hzi kedvencet, ha pontosan tgondoltuk az ezzel kapcsolatos felelssget, ktelezettsgeket, ha gy tetszik, terheket is. Aki felelsen gondolkodik, csak olyan llatot vlaszt maga mell, amelynek meg tudja teremteni a megfelel letfeltteleket. Legynk teht tudatban annak, hogy egy letre vlasztunk. Az letre. Exupry Rkjnak szavaival: felelsek vagyunk azrt, akit megszeldtettnk.
Szeretet
Vgy egy kiskutyt, s pnzeden megvsroltad a rendthetetlen szeretetet, mondta Rudyard Kipling. Ez a szeretet azonban legyen klcsns: nyjtsunk legalbb ugyanannyit belle kedvencnknek, mint amennyit tle elvrunk s kapunk. Sohase tltsk ki mrgnket, rosszkedvnket rajta, nem tehet semmirl, nem is rti, hogy mirt viselkednk gy. Az llatokat szmos orszgban gygytsra is hasznljk. Beteg gyerekeket, ids otthonba l felntteket ltogatnak velk, hogy segtsenek nekik, s jkedvre dertsk ket.
Tplls
"Tpllkod az orvossgod"- mondta Hippokrtesz, az kor leghresebb orvosa. Valban gy van: egyetlen gygyszer sem kpes oly sok betegsget megelzni, mint a helyes sszettel, kiegyenslyozott tpllk. Gondoljunk csak arra, hogy milyen rosszul rezzk magunkat, ha hesek vagy szomjasak vagyunk, s nem jutunk telhez, italhoz. Tartsuk teht be kedvenceinknl is a tpllsi szablyokat s kvetelmnyeket. Mindig azonos idben, a fajtjuknak legmegfelelbb eledelt adjuk nekik. A legkevesebb etetsi hibt akkor kvetjk el, ha a specilisan ignyeik szerint sszelltott, elre gyrtott llateledelt knljuk hzi kedvenceinknek. Vizes tluk sem szradhat ki, a szomjsgtl az llat ugyangy szenved, mint gazdja.
Mozgsigny
Senki ne vegyen maghoz kutyt, ha nem jut ideje arra, hogy rendszeresen stljon vele. Ez nemcsak azrt fontos, hogy a szksgt elvgezhesse, hanem mozgsignye miatt is elengedhetetlen. A kutyknak letelemk a mozgs. Az egyes fajtk mozgsignye eltr, de fgg az adott llat letkortl is. ltalnossgban elmondhat, hogy a laksban tartott kutykat naponta legalbb ktszer, ha elfoglaltsgunk engedi, tbbszr is el kell vinni stlni. Ezek a rendszeres stk nemcsak a kutya szmra ltfontossgak, de a gazda hasznra is vlnak. A laksban tartott kedvelt kisllatoknak (hrcsg, madr, hal, hll) is van mozgsignyk. Ezt szem eltt tartva mindig az llatok szmnak s mretnek megfelel mret elhelyezst alaktsunk ki!
Egszsg
Ahogy bennnket s gyermekeinket vdoltsokkal vtak a slyos betegsgektl, ugyangy vnunk kell kedvenceinket a fajtjukra veszlyes bajoktl. Ezrt a kutyknak s macskknak minden ktelez s ajnlott oltst idben adassunk be, s gondoljunk arra is, hogy akkor is lehet valami bajuk, ha nem panaszkodnak. Ezrt vente legalbb egyszer ellenriztessk kedvencnk egszsgt az llatorvossal. Nem szabad megfeledkeznk a rendszeres fregtelentsrl sem. Ha kedvenceink egszsgt vdjk, kizrjuk annak a lehetsgt is, hogy bennnket megfertzzenek.
Utdok
Nemcsak kedvencnkrt, de szletend utdairt is felelsek vagyunk. Ezrt csak akkor fedeztessk a szuka kutyt, ha bizonyosak vagyunk abban, hogy a szletend kiskutyknak ugyanolyan felels gazdt tudunk tallni, mint amilyenek mi vagyunk. Ha pedig kan kutynk van, ne engedjk szabadon kszlni, hiszen mindig akad valahol tzel szuka kutya. A macskk klnsen szapora llatok. Mivel kborlsukat nehz megakadlyozni, ezrt a legjobb megolds, ha ivartalanttatjuk ket.
Krnyezet
A felels llattartsnak az a lnyege, hogy trsllat s gazdja gy tudjanak harmonikusan egytt lni, hogy ebben a kapcsolatban ember s llat is jl rezze magt, s mindez sszhangban legyen krnyezetkkel. Ha pldul a kutyatartk bizonyos alapvet szablyokat betartanak, akkor a kutya, gazdja s csaldjuk sokkal jobban fogjk lvezni egyms trsasgt, s a szomszdokkal sem keverednek konfliktushelyzetbe. Legynk teht mindig tekintettel krnyezetnkre.
FELELSSG
llattal egytt lni j, tanulsgos, sok rmt s lmnyt jelent. E kapcsolatban a felelssg nagy szerepet kap, hiszen mr a tervezgets idszakban, az llat beszerzse eltt felels dntst kell hoznunk, hogy br vgyunk egy kedvencre, de megvannak-e a lehetsgeink s kpessgeink, hogy biztostsunk szmra mindent, amire szksge lesz.
Meg kell vizsglnunk a krdst, mirt is szeretnnk llatot tartani. A gyerekek kiskamaszkorig-kamaszkorig nem tudjk egyedl elltni kedvencket, gy a feladatok egy rsze a szlkre hrul. Teht csak akkor kell az llattarts mellett dnteni, ha ez a szlk vgya is. Fontos figyelni arra is, hogy a csaldbl senki se fljen az llattl, vagy ne legyenek egszsggyi korltok (allergia, asztma, stb.).
Minden llatnak szksge van megfelel lakhelyre (fekhely, kosr, akvrium, kalitka, terrrium, stb.), az ignyeit kielgt, j minsg tpllkra, egszsggyi elltsra, s termszetesen szeretetre, trdsre, gondoskodsra. Azonban a klnfle llatfajtk eltr ignyek, gy a vlasztst befolysoljk lehetsgeink. Egy kutya folyamatos trdst ignyel, naponta legalbb hromszori stltatst, nevelst, gondoskodst, ez nagyobb ktttsget jelent a gazdnak pldul a nyarals megtervezsekor is. Cserbe viszont igen intenzv kapcsolatot, hsget, szeretetet, odaadst kap kedvenctl, igazi trsv vlhat, akivel rengeteg kzs lmnyt lhet t. Ms fajok berhetik kevesebb trdssel is (halak, teknsk), gy elfoglalt vagy kiskor gazdik trsv vlhatnak.
Ha eldntttk, hogy milyen llatot fogadunk otthonunkba, tjkozdnunk kell az adott fajta ignyeirl, szksgleteirl, szoksairl. Ebben segtsgnkre lehetnek szakknyvek, a tenyszt, az llatorvos, az egyesletek, ismers gazdik. Fontos, hogy felkszlten fogadhassuk leend kedvencnket. A tenyszt segthet kivlasztani a megfelel klykt az alombl.
Sajt fekhelyre, kuckra van szksge a kiskutynak vagy cicnak, s lehetv kell tennnk szmra, hogy nyugalmat lelhessen, ha ide visszavonul.
A megfelel mozgslehetsget is biztostanunk kell kedvencnk szmra, teht, a szksgletek elvgzshez szksges idn fell, legyen mdja a szabad jtkra, futkrozsra mind a gazdival, mind a fajtatrsakkal. A felelssgteljes gazda kzterleten przon stltatja kutyjt, s ahol szksges, szjkosarat hasznl. Egy jlnevelt s jl szocializlt kutyval tett sta nem okoz kellemetlensget senkinek.
Halunk akvriuma, bknk, teknsnk terrriuma vagy madarunk kalitkja legyen elg nagy ahhoz, hogy az llat knyelmesen mozoghasson benne, egyes llatokat idnknt ki is kell engednnk, hogy szabadon mozoghassanak, rpkdhessenek.
A tpllk minsgt s mennyisgt gy kell megvlasztanunk, hogy kielgtse az llat szksgleteit, s ne legyen kros hatsa. Az embereknek sznt nyencsgek (pldul a csoki) megbetegthetik kedvenceinket. Az elhzs megelzse is a gazda feladata.
Az egszsg megrzst az llatorvosnl tett rendszeres ltogatsokkal biztosthatjuk, a ktelez s az ajnlott oltsok sokfle betegsgtl vdhetik meg kedvencnket, ugyangy, mint a kls s bels parazitk elleni kezelsek. A rendszeres szrvizsglatok sorn mr a kis eltrsekre is fny derlhet, az llatorvos tancsot ad, hogyan elzhetjk meg a betegsg kialakulst. A betegsget gygytsa hosszadalmas s kltsges lehet, erre mindenkppen szmtanunk kell mr az llat beszerzse eltt.
Az llatorvosi elltshoz tartoz feladatunk a "csaldtervezs", a nem kvnt szaporulat megelzse. Ha nem kvnunk felelssgteljes, kpzett, szakrt tenysztkk vlni, mindenkppen gondoskodnunk kell a fogamzsgtls megfelel mdjrl. A gazda felels llatrt annak teljes lettartama alatt. Gondoskodnia kell kedvencrl akkor is, ha letkrlmnyei megvltoznak. A magukra hagyott, boldogtalan kbor llatok feleltlen emberek miatt kerlnek kiszolgltatott helyzetbe.
A felelssg egyfell arra vonatkozik, hogy kedvencnk jlltrl gondoskodjunk, hogy tartalmas s boldog letet lhessen, msfell arra is, hogy llatunk ne okozzon kellemetlensget sem embertrsainknak, sem ms llatoknak. Az oltsokkal s parazitaellenes kezelsekkel nemcsak sajt llatunkat vdjk, hanem msokat is, hiszen ha egszsges, nem fertz meg sem embert, sem ms llatot.
SZERETET
A technika korban, a vrosok zajtl, a sok piszoktl s bztl meneklve egyre jobban vgyakozunk a termszet utn. Az elvesztett termszet egy - egy darabkjt jelkpezik, adjk vissza neknk az llatok. A kutya elsknt szegdtt az ember mell, s az idk folyamn h trsv lett jban - rosszban.
Az llatbartok s az llatvdk gyakran kpviselik azt az llspontot, amely szerint az llatok jobbak az embernl, s azrt fordulnak szeretettel az llat fel, mert az emberekben csaldtak. Pedig az igazn szp s lleknemest llatszeretet az sszes llny ltalnos szeretetbl fakad, s ennek az ltalnos szeretetnek fontos rsze az emberszeretet is. rdemes szvnkbe vsni J. V. Widmann gondolatt: "Szeretek mindent, ami csak l". (Widmann: A Szent meg az llatok)
Az ember s az llatok szeretete megindtan szpen kapcsoldik ssze, amikor beteg, srlt, elesett emberek megsegtsre vesszk ignybe llatainkat. Testi s lelki betegsgben egyarnt enyhlst, a fjdalom, a magny, az elszigeteltsg, a kiszolgltatottsg olddst hozza egy-egy kedves llat, amely szeretettel fordul a beteg fel.
llat- s emberllektani szempontbl is rdekes s tanulsgos dolog a gazda s kutya sszehangoldsnak tanulmnyozsa. Fontos jelzs mr a kutya kivlasztsa is (mirt ppen azt a bizonyos fajtt vlasztja az illet), de igazbl a kapcsolat ksbbi fejldse s kiteljesedse alaktja ki a hasonlsgokat kutya s gazdja viselkedsben, st, nemritkn mg a megjelensben is. Ez az egymsra hangolds szeretetteljes kapcsolatban jhet csak ltre. Elfelttele, de egyben kvetkezmnye is ennek, hogy a kutya s az ember egyformn elgedettek legyenek egymssal.
A kutya kpes eltrni az sztns, merev viselkedsi formktl s az rzelemnyilvntsban "szabadon kitallt" (K. Lorenz) mdokon kifejezni rzelmeit. s ezeket a kifejezsi mdokat kizrlag az emberrel szemben alkalmazza, kutyatrsaival szemben ragaszkodik az rkltt viselkedsi mintkhoz. Mindez segtsgre van a gazdnak abban, hogy kutyjt, mindkettjk rmre, tantani, nevelni tudja.
A kutya tantsa
A tants fontos elemei a jutalom s a bntets. Jtkony hatssal br, ha amikor csak lehet, igyeksznk a "bntetend cselekmnyt" megelzni, s a helyes cselekvst jutalmazni (pl. szobatisztasgra nevelskor).
Ha elkerlhetetlen a bntets, az kvesse lehetsg szerint minl gyorsabban a "bntettet". Akr percekkel ksbb is, a kutya mr nem tudja, hogy mirt kapja a bntetst. Fontos a kvetkezetessg, a trelem, a tapintat.
A fenyts mrtknek megtlshez fontos figyelembe venni a kutya egynisgt, rzkenysgt. Bizonyos fajtknl a testi s a lelki rzkenysg egybeesik, msoknl egyik vagy msik kifejezettebb. Nem szabad meggondolatlan fegyelmezssel s bntetssel elvenni a kutya letrmt, nbizalmt! Ha gazda s a kutya kztt szeretetteljes kapcsolat van, ez nem kvetkezhet be.
A tantsban, nevelsben is a legfontosabb teht: a SZERETET.
A KUTYA TPLLSA
A kutya l, llegzik, fut, ugrik, ugat, csvlja a farkt - ehhez mind energia szksges. Ezt az energit tpllkbl szerzi meg, pontosabban a tpllk ptkveibl: fehrjbl, zsrbl s sznhidrtbl. A kutya szervezet a tpllk kmiai energijt ms energiaformkk alaktja t hv, amivel fenn tudja tartani a 38-39C testhmrskletet, elektromos ingerr, hogy az idegrendszer mkdhessen. Energia szksges tovbb az izommkdshez, a nvekedshez, az j sejtek kpzdshez is. A flsleges energiabevitel azonban zsrr alakul t s elraktrozdik.
Aki sokat eszik, kvr lesz - hangzik a termszet egyszer trvnye. Ez rnk ppgy rvnyes, mint a kutynkra. Tovbbi alapszablyknt rvnyes, hogy aki nem megfelelen tpllkozik, beteg lesz. Ez azt jelenti, hogy a tpanyagoknak megfelel arnyban kell llniuk egymssal s megfelel mennyisgben kell a tpllkban elfordulniuk ahhoz, hogy kutynk egszsges maradjon s tpllsa optimlis legyen. Aki ksz llateledelekkel eteti kutyjt, annak nem kell flnie attl, hogy kedvenct nem megfelelen tpllja.
A fehrje semmi mssal nem ptolhat! Fehrje nlkl az let nem lehetsges, az letjelensgek mindegyike fehrjhez kapcsoldik. Csak kevs olyan fehrjefajta van, amely nmagban is biolgiailag teljesrtk. Elnys ezrt a tbb, egymst klcsnsen kiegszt fehrjefajtk keverkt tartalmaz tpllk. Megfelel fehrjeellts esetn a kutya aktv s lnk, hinyos fehrjeellts esetn pedig kedvetlen s lusta lesz. Felttlenl oda kell figyelni arra, hogy a klykkutyk, a vemhes s szoptat szukk, valamint a munkakutyk fehrjeszksglete mindig jval nagyobb, mint az tlagos letvitel, kifejlett kutyk!
A vz nagyon fontos! Vz nlkl nincs let, ezrt a vz minden tplls alapja. Friss, tiszta ivvznek mindig a kutya eltt kell lennie. Nagy hsgben, illetve ha a kutya szraztpot eszik, jelentsen megn a vzfogyasztsa. Kedvencnk tlagos vzszksglete 35-50 ml/ttkg. A kistest kutyknak relatv tbb folyadkra van szksgk, mint nagyobb test trsaiknak.
A zsr, mint jellegzetes energiaforrs Egy ideig azt hittk, hogy a kutya tpllkban a zsr nemcsak szksgtelen, hanem egyenesen kros lehet. Ez egy teljesen tves nzet: minden kutyatpllk, amely kevesebb, mint 5.5% zsrt tartalmaz, hosszabb tvon hinyllapotot fog kialaktani a kutynl. Mindenek eltt azonban a zsr fontos energiaszolgltat, gy a munkakutyknak tbb zsrra van szksgk, mint a szobakutyknak, amelyek ha tl sok zsrt kapnak, ugyangy elhznak, mint a sok sznhidrttl. A fiatal kutyknak szintn magasabb a zsrszksglete: ehhez elszr az anyatejbl jutnak hozz, aminek mintegy 8% a zsrtartalma.
Sznhidrtok A szksges sznhidrtokat a szervezet el tudja lltani, pl. fehrjbl. Tl sok sznhidrt bevitele esetn a flsleg zsrr alakul s elraktrozdik (elhzs). A kutya emsztrendszere a nyers, feltratlan nvnyi sznhidrtot nem igazn tudja hasznostani, ezrt clszer a nvnyi eredet tpllkot etets eltt megfzni. Ide tartoznak a emszthetetlen ballasztanyagok is, amelyek egyltaln nem rtktelenek: optimlis mennyisgben adva sztnzik a blmozgsokat, gy segtik az emsztst.
Vitaminok: kulcs az egszsghez A kutyatpok biztostjk, hogy kedvencnk naponta hozzjusson az optimlis vitaminmennyisghez. Az A-vitamin biztostja a br s a nylkahrtyk egszsgt, vd a fertzsekkel szemben s biztostja az les ltst. A D-vitaminnak a csontfelptsben s a csontvzrendszer egszsgnek megvsban van szerepe. Az E vitamin sokoldal vd funkcit lt el a szervezetben, valamint fontos szerepet tlt be a fejlds sorn s a szaporodsban is. A K-vitamin srlsek sorn biztostja az optimlis vralvadst. A B-vitaminok az anyagcsere-folyamatok kataliztorai, de fontos szerepk van az idegrendszer s az izomrendszer mkdsben, valamint hozzjrulnak az egszsges br s a fnyes szrzet kialakulshoz s a vrkpzshez is. A C-vitamin fontos a ktszvet psgnek biztostshoz, de ezt a vitamint az egszsges kutya kpes szervezetben ellltani.
svnyi anyagok A kalciumnak s a foszfornak fontos szerep jut a csontok felptsben. A klium s a magnzium fontos szerepet jtszik az idegrendszer s az izomzat mkdsben. Ezek mellett a szervezet ignyel egyb, jval kisebb arnyban szksges elemeket (pl. cink, rz, mangn, jd) is. Ezeket sszefoglalan nyomelemeknek szoktuk nevezni.
MOZGSIGNY
"Ahny hz- annyi szoks. Ahny llat - annyi tulajdonsg."
Bizonyra mindannyian ismernk olyan kutykat a krnyezetnkben, melyeknek egyetlen nyugodt perck sincsen. Ezekre az llatokra szoktunk "fogadsokat ktni" hogy vajon meddig brjk mg visszahozni az eldobott teniszlabdt. Ugyanakkor azonban ott az ellenplda is, amikor egy kutya rszrl mr komoly erfesztsnek minsl, ha az rkez vendg tiszteletre megemeli a fejt, vagy csvl egyet a farkn.
A kutykat teht semmikppen sem szabad egy sablon szerint mrni. Rendkvl fontos teht, hogy a fajta kivlasztsnl figyelembe vegyk a kutya vrmrsklett s mozgsignyt, s azt sszhangba hozzuk sajt letvitelnkkel.
Ha agilis, llandan jv - men, kirndul, trz emberek vagyunk, akik sokat tudnak foglalkozni az llatukkal, nyugodtan vlasszunk hasonl tulajdonsgokkal megldott kedvencet, m ha magunk is otthonl, lusta tpusak vagyunk, akik radsul egy kis laksban lnek, akkor felejtsk el a boxert s a dobermannt, mert ennek a hzassgnak nem sok jvje lesz.
Aprop laks! "Kutyt laksban tartani llatknzs!" - hallani nagyon gyakran ezt az alapveten tves megllaptst. A mozgsigny mellett van ugyanis egy olyan tulajdonsga a kutyknak, ami minden fajtra jellemz. Szeretik a rendszeressget, s szeretnek a gazdijukkal lenni.
Ha laksban is tartunk egy llatot, de azt napjban ktszer hromszor levisznk stlni, az valsznleg sokkal boldogabb s teljesebb letet lne, mint az a fajtrsa, amelyik egy tbb hektros birtokon l, de abbl ll a napi kapcsolata a gazdjval, hogy estnknt megkapja a maga kutyatpjt. Termszetesen nem vonatkozik ez azokra, akik reggel 6-tl ks estig nincsenek otthon. Ilyen krlmnyek kztt valban ne tartsunk kutyt!
EGSZSG
Szinte minden llatbart csaldban elfordult mr - vagy elbb utbb megtrtnik majd-, hogy egy kedves kis klykkel bvl a ltszm. Az ilyenkor ajnlott tennivalk szinte fggetlenek attl, hogy milyen faj a kis kedvenc (kutya, macska, vagy egyb llatfaj). Elsknt is lnyeges, hogy a klykk minl tbb ideig az anyjukkal legyenek s minl tbb anyatejhez jussnak hozz. Ez igen fontos a kiegyenslyozott fejldsk szempontjbl.
Miutn az j "csaldtag" hozznk kerlt clszer megmutatni t egy llatorvosnak is, aki egy gyors vizsglattal megllapthatja, hogy nincs-e kedvencnknek valamilyen kisebb-nagyobb szletsi rendellenessge, amit esetleg mg idben orvosolni lehet.
Az llatorvos elvgezheti kedvencnk parazita mentestst is. Itt gondolnunk kell a kls (bolha, kullancs, atkk, stb.) s bels (klnbz frgek) parazitkra is. A parazitk elleni vdekezs az llat egsz lete sorn kiemelt jelentsg, mivel ezen bntalmak nagy rsze az emberre is veszlyt jelenthet (zoonzis). Ezrt javasolhat, hogy pldul a fregirt szereket ne csak az venknti emlkeztet oltsok alkalmval hasznljuk, hanem 3-4 havonta clszer ilyen irny kezelsben rszesteni kedvenceinket.
Mg az els vizsglat sorn rdemes konzultlni az llatorvossal az ltala javasolt oltsi programrl, mellyel a klykk ellenll kpessgt alakthatjuk ki bizonyos fertz betegsgekkel szemben. Ezekrl a fertz betegsgekrl azt kell tudni, hogy az jszltt llatok a szletsket kveten nhny htig-hnapig vdettek az anyai ellenanyagoknak ksznheten. Azonban amint ezek az anyagok kirlnek a szervezetkbl, gy fogkonny vlnak a betegsgek irnt.
A megbetegedst gy lehet megelzni, hogy vakcinzzuk llatainkat. A vakcink olyan legyengtett, vagy ellt krokozkat tartalmaznak, melyek a betegsget nem tudjk elidzni, de a szervezetet vdekezsre s hatkony ellenanyagok ellltsra sztnzik. A vakcink vdelmet adhatnak egy, vagy tbb krokoz ellen is. A vdelem hatkonysga javthat azzal, ha a vakcinzsokat megfelel idkzzel megismteljk. Ez egyrszt klykkorban kt-hrom ismtlst jelent, majd az idsebb llatoknl vente egyszer emlkeztet olts formjban trtnhet.
Ktelezen csak a kutyk veszettsg elleni oltsa van elrva. Minden hrom hnapos kort betlttt kutyt veszettsg ellen oltani kell, majd egy ves kort betltve jra vakcinzni kell. Macskk vonatkozsban nincs ktelezen elrt olts, de a gyakrabban elfordul vrusos betegsgek ellen tancsos a cickat is beoltani. Azokat a macskkat, melyek nem kizrlag a laksban lik le letket javasolt veszettsg ellen is vakcinzni. Termszetesen mikor kedvencnk mr felcseperedett, akkor is rdemes rendszeresen felkeresni llatorvosunkat. Egyrszt az venknti ktelez -s nem ktelez- oltsok beadsa cljbl. Ilyenkor md lehet az esetleg felmerl krdseket is feltenni, tancsot krni.
Egybknt pedig mindenkit arra bztatunk, hogy ha brmilyen tnetet, rendellenessget szlel llatn, akkor forduljon bizalommal az llatorvoshoz, hogy mielbb fny derljn a gond okra s elkezdhessk a hatkony gygykezelst.
UTDOK
Ha eldntttk, hogy milyen clra, milyen fajtj, nem, keverk vagy fajtatiszta kiskutyt szeretnnk s annak elhelyezsrl is gondoskodtunk, jn a kvetkez lps, a vsrls. Ha keverk kutyus mellett dntttnk, forduljunk llatvdkhz vagy keressnk fel egy kutyamenhelyet. Csakis egszsges, oltott, lehetleg fregtelentett kutyt vegynk magunkhoz. Fajtatiszta klykt jnev, megbzhat tenyszetbl vlasszunk, ha keveset tudunk az adott fajtrl, vigynk magunkkal valakit, aki tapasztalt ezen a tren.
Szocializci A tenysztnek a kutya jvje szempontjbl sorsdnt nevelsi feladatai vannak, amelyek a klyk jellemnek kialaktsa, helyes felnevelse szempontjbl fontosak. A klyk szletse utn megkezddik az els kritikus idszak, amely a 21.napig tart. Ebben az idszakban a kiskutyknak a klvilggal alig van kapcsolata. Amire szksgk van, azt anyjuktl megkapjk. A tenyszt figyelme ilyenkor az anyakutyra irnyul, elengedhetetlen az optimlis tejterme- lshez szksges szakszer tplls. A msodik fejldsi szakasz els rsze a 22-28.napos kor. Az egsz fejldsi peridus, taln legkritikusabb szakasza. Az rzkszervek mkdni kezdenek lt, hall a kiskutya s mr a sajt lbn is tud mozogni. A msodik fejldsi szakasz msodik rsze a 29-49. napig tart. Amit ezekben a hetekben megtanulnak vagy megtapasztalnak egsz letkben megtartjk. Ebben a szakaszban a klykket okvetlenl tantani kell. Ekkor kezddik meg a szocializlds az alomtestvrekkel, ilyenkor dl el az is, hogy a ksbbiekben milyen magatartst tanstanak ms kutykkal szemben. Az 5.httl kezddik az emberekkel val megbartkozs folyamata. Korbban nagyon gyenge szlak fzik egymshoz, s a klykk szmra ezek egyltaln nem tartsak. De ha az ember s a kutyaklyk kztt szoros a kapcsolat ebben az idszakban, a kutyban rkre rgzl ez a kutya-ember ktelk. S ha egyszer bevsdtt, igazbl sohasem szakad el. Ezen kapcsolat kialaktsban s megerstsben van dnt szerepe a tenysztnek.
A harmadik kritikus szakasz a 8-12.htig tart. risi stresszhats a klyk szmra, amikor egy napon hirtelen megvlik anyjtl s alomtrsaitl, a megszokott krnyezettl. Ilyenkor kerlnek j gazdihoz a kiskutyk. A negyedik kritikus szakasz a 12-16.htig tart. Ez az utols idszak arra, hogy az esetleg elmulasztott szocializldsi hinyokat intenzv s clszer foglalkozsokkal nmileg ptoljuk, br a vgeredmny nem lesz tkletes.
Tplls A kutyaklyk etetse ltalban a vlaszts utn kezddik, noha elbb is elkezdhet. A vlaszts termszetes ton kezddik meg, amikor a klykk elrik a 3-4.hetes letkort. Ekkor mr szvesen elfogadnak lgy, nedves, ezrt knnyen rghat tpllkot. Az alomtestvreket egytt kell etetni, szmuktl fggen 1 vagy 2 tlcrl, a klykk kztti vetlkeds elsegtse rdekben. A legtbb alom 6 hetes korra teljes mrtkben levlaszthat s tllthat egy adott komplett eledelre. A kiskutyknak olyan knnyen emszthet eledelre van szksge, amelybl a lehet legtbb tpanyagot tudjk felhasznlni.4 hetes korban ngyszer kell etetni a kutyaklykket,6 hetes kortl kb.3 hnapos korig hromszor,6 hnapos kortl 1 ves korig ktszer,1 ves kortl pedig ttrhetnk a napi egyszeri etetsre. Az etetsek gyakorisga s az eledel mennyisge nagymrtkben fgg a kutya fajtjtl, a kifejlettkori testtmegtl. Egyes ris fajtknl clszer megtartani a napi ktszeri etetst, a napi adag elosztsa mellett a gyomorcsavarods elkerlse rdekben. A tpllkvlts mindig fokozatosan trtnik, javasolt a 1-2 hetes tllsi id.
Nevels A klyk nevelst el kell kezdeni, amint megrkezett-amg fiatal, lelkesen tanul s mg nincsenek rossz szoksai. Kt nlklzhetetlen sz, amit meg kell tanulnia -az els a neve, amihez termszetesen rmnek kell trsulnia, a msodik sz a "NEM" ami tiltst, nemkvnatos cselekedetet takar.
A fiatal kutya gyakran vizel s szkel. Minden jz alvs, etets, itats, jtkos hancrozs utn ki kell vinni a megszokott helyre, hogy dolgt vgezhesse. A megszokott hely szagingere knnyebben kszteti a kiskutyt dolga vgzsre.
Fontos, hogy az els napokban mindig ugyanaz a szemly, ugyanabban az idben, ugyanarra a helyre vigye a kiskutyt dolgt vgezni. 12 hetes kortl elkezdhet az alapvet parancsok tantsa: "lbhoz", "l", "marad", "gyere". A tants rvid ideig tartson, a kutya szmra lvezetes legyen. A sikeresen vgrehajtott feladatokat dicsrettel, jutalomfalattal honorljuk .Legynk trelmesek!
Egszsg, higinia Amint tvesszk a klykt, rdemes minl hamarabb llatorvossal megvizsgltatni. Clszer a ltogatst sszekapcsolni egy ltalnos beszlgetssel, aminek keretben informcit kaphatunk a kiskutya etetsrl, az oltsi programrl, fregtelentsrl, bol-hairtsrl, ivartalantsrl. A kiskutya polsa kzben ellenrizzk, hogy szemei, flei s a vgbl krnyke tiszta-e? Rendszeresen ellenrizzk a karmok llapott. ltalban a klykknek nincs gondjuk a fogaikkal s az nykkel, de akr mr 1 ves kortl megindulhat a lepedkkpzds a fogak tvben. Ezrt fontos, hogy biztostsunk az alapos rgsra, rgcslsra elegend alkalmat. A szrzet hosszsgtl s minsgtl fggen eltr gondozst ignyelnek a klnfle kutyafajtk. A szakszer polshoz krjk a tenyszt vagy kutyakozmetikus tancst.
KRNYEZET "Te egyszer s mindenkorra felels lettl azrt, amit megszeldtettl" (Antoine De Saint-Exupry)
Ne egy elhamarkodott, hirtelen tlettl vezrelve induljunk el kutyt vsrolni. Felelssggel gondoljuk t, hogy szemlyisgnkhz, letstlusunkhoz, krnyezetnkhz, anyagi lehetsgeinkhez milyen tpus, fajtj, nem ngylb illik leginkbb. Gondosan kell mrlegelni, mert csakis olyan kutyval rezzk jl magunkat, amelyik jl rzi magt velnk. Neki nincs beleszlsa ebbe a dntsbe, mgis velnk kell lnie majd 10-12 vig.
Mieltt otthonunkba rkezne jvend kedvencnk, j nhny teend vr rnk:
- elre jelljk ki helyt a laksban/kertben,
- gondoskodjunk az eb mreteihez igazod lland fekhelyrl,
- szerezzk be az etet s itat ednyeket,
- a jtkokrl, rgcslnivalkrl se feledkezznk meg,
- a klyk nyakrvhz, przhoz szoktatshoz vlasszunk knny, llthat mret, knnyen kezelhet tpusokat.
A laks adottsgainak figyelembe vtelvel keressnk a kiskutya szmra szraz, huzatmentes helyet, lehetleg kemny s knnyen tisztthat padlval. Ne zrjuk ki a csald letbl, ne szeparljuk el, de helye legyen alkalmas nyugodt pihensre is.
Kerljk el a rossz szoksok kialakulst, a klykt ne helyezzk el a hlszobban, fknt ne az gyban. Ha az udvaron tartjuk a kutyt, akkor gondoskodjunk szigetelt, szraz kutyahzrl, aminek az alapja a fld szintjnl magasabban legyen, hogy megvja a felszivrg nedvessgtl. A kutyahz tiszttsa szempontjbl kedvez, ha a teteje vagy az egyik oldala levehet, nyithat. A kutyahz elhelyezsnl tartsuk szem eltt, hogy a kint tartott ngylb is nagyon ignyli a gazdi kzelsgt. A kertben alaktsunk ki a kutya szmra egy terletet. A lncra vert kutya szvszort ltvny.
Elfordulhat, hogy kellemetlen meglepets r bennnket, amikor hazarnk. Pl."viharvert" kutyahz ltvnya trul szemnk el, netn "sztcinclt" sznyegdarabokat tallunk az egsz laksban.
Nhny tancs az ilyen s ehhez hasonl problmk megelzsre:
- ne hagyjuk hossz idre egyedl a kiskutyt, fokozatosan nveljk az egyedllt idtartamt,
- biztostsunk szmra jtkokat, rgcslnivalkat,
- teremtsnk szmra biztonsgos krnyezetet, ahol a klnfle veszlyforrsoktl megvdjk s sem tehet krt semmiben.
Klykknl jl bevlt a nedvessget felszv, de a kutyt szrazon tart specilis anyag. Beszerezhetk blelt vagy bls nlkli, sokfle mretben gyrtott fekhelyek. Szintn j szolglatot tehetnek a knnyen tisztthat, levehet kls huzattal elltott matracok. Nhny kutya leginkbb valamilyen pokrcon, sznyegen rzi jl magt. Etet s itat ednyek tbbfle anyagbl kszlnek. Legelterjedtebbek a manyagbl, fmbl, kermibl gyrtottak. A manyagok knnyek, utazskor praktikusak, de nem tartsak. A rozsdamentes fm tlak hossz letek, higinikusak. A kermia ednyeknek legfbb ernyk nehz slyuk, amivel megakadlyozhat a tlkk lkdsse. ltalnossgban igaz, hogy minl ingergazdagabb a krnyezet, annl tbb lehetsg nylik arra, hogy kutynk sznes egynisgg vljon helyes s kvetkezetes nevels mellett. Fontos, hogy mr a kezdetektl ismertessk meg vele kzvetlen, majd a tgabb rtelemben vett krnyezett. |